دانلود پاورپوینت فناوری اطلاعات در هند جهت رشته کامپیوتر در قالب 20 اسلاید و با فرمت pptx به صورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


دومین كشور پرجمعیت جهان است، و از نظر آب و هوا و  ذخایر و منابع طبیعی ، تنوع بسیار زیادی دارد. در شمال  كشور، سلسله جبال هیمالیا با قللی به ارتفاع 6000 متر وجود  دارند. در جنوب هندوستان جلگه سند و  گنگ كه رودهای سند، براهماپوترا، و گنگ از آن عبور  می كنند، به وسعت 2500 كیلو متر از شرق به غرب  گسترده شده و از حاصلخیزترین مناطق جهان به شمارمی رود. از خرداد تا شهریور، بارانهای شدید موسمی در این جلگه می بارد. در جنوب هند فلات «دكن» گسترده شده است.  منابع طبیعی هند شامل الوار – زغال سنگ – سنگ آهن – نیكل و نفت است. حوضه های نفتی شناسایی شده، در منطقه اقیانوس هند، قرار دارند. صنایع هند عبارتند از: توریسم – تولید كالاهای مصرفی و صنایع سبك. بیش از 70% مردم هند، بر روی مزارع كار می كنند. صادرات عمده هند مشتمل است بر: سنگهای قیمتی – لباس – كالاهای چرمی – مواد شیمیایی و كتان . 

 

 

توسعة صنعت فناوری اطلاعات(IT)در هند از اوایل دهة ۹۰ (قریب ده‌سال پیش) آغاز شد و صادرات نرم‌افزار در این کشور، از ۱۲۸ میلیون دلار در سال ۱۹۹۱، به ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۰ و حدود ۱۰ میلیارد دلار ظرف نه ماهة اول سال ۲۰۰۱ رسید. براساس برنامة پیش‌بینی شده، قرار است درآمد ناشی از تهیة‌ نرم‌افزار در این کشور، به ۸۷ میلیارد دلار (که از این مقدار ۵۰ میلیارد دلار آن به خارج صادر خواهد شد)، و میزان اشتغال در این بخش، به ۲/۲ میلیون نفر برسد. موفقیت دولت هند در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده، ظرف ده‌سال گذشته و دستیابی به رشد درآمدی معادل ۵۰% در سال، در بخش نرم‌افزار حاکی از وجود برنامة مناسب و پیاده‌سازی مطلوب برنامة در عمل، ظرف سالیان گذشته بوده است.

 

 

این موفقیت، نه تنها موجب افزایش صادرات به بیش از ده میلیارد دلار، در کشوری که در سال گذشته جمع‌کل صادرات آن ۴۲ میلیارد دلار بوده، گردیده، بلکه موجب ایجاد اشتغال گسترده در این کشور شده است. به طوری که تنها در مراکز فراخوان موجود در پارک‌هایITدر این کشور، میزان اشتغال از ۰۰۰/۱۰ نفر در سال ۲۰۰۰ به ۰۰۰/۳۰ نفر در سال جاری‌ (۲۰۰۲) رسیده، که این میزان با سرعت زیاد در حال افزایش است. شرکت‌های جنرال الکتریک، دل‌بریتیش ایرویز، ای، اُ، اِل، آمازون و‌ آمریکن اکسپرس،‌ تنها نمونه‌ای از شرکت‌های بزرگ در لیست Fortune ۵۰۰ هستند که مراکز فراخوان خود را به هند منتقل کرده و سایر شرکت‌های بزرگ از قبیل سان، یاهو و میکروسافت، درحال انتقال این مراکز به این کشور هستند، که این امر ارزآوری و اشتغال بیشتری را برای هند به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

 

فهرست مطالب
اطلاعات جغرافیایی
بخش فناوری اطلاعات در هند
نمودار سازمانی بخش فناوری اطلاعات
مهمترین دستاوردها و رویکردها در بخش فناوری اطلاعات در هند
دولت الکترونیکی
پارک های فناوری در هند
گروه پاسخ به فوریت های کامپیوتری
آموزش
نیروی انسانی
بازار فناوری اطلاعات
تولیدات
نمودار تولید محصولات الکترونیکی در 5 سال گذشته در هند
نمودار تولید محصولات الکترونیکی مصرفی
صادرات نرم افزار
صنعت سخت افزار
صادرات سخت افزار
جدول میزان بودجه اختصاص یافته به بخش فناوری اطلاعات در سال 6-2005
منابع