دانلود پاورپوینت اصول تغذیه صحیح جهت رشته پزشکی در قالب 25 اسلاید و با فرمت pptx به صورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


شما آن چیزی هستید كه می خورید. به عبارت دیگر بدن ما مانند ساختمانی است كه اگر زیربنای مستحكمی نداشته باشد قادر به ادامه حیات نیست و داشتن زیربنای محكم تنها در سایه تغذیه مناسب امكان پذیر است . حتی می توان به مدد تغذیه مناسب ، روزهای پر اضطراب و تنش را به ایام كار و فعالیت مضاعف تبدیل كرد.

 

 


60 درصد مغز از چربی تشكیل شده است و آن چیزی كه مغز به آن نیاز دارد ، قند و اكسیژن است. همچنین امگا 3 در بهینه كردن عملكرد مغز نقش موثری را ایقا می كند. تغذیه بر روی رشد مغز و افزایش حافظه موثر است و افرادی كه قصد دارند در رقابت های فكری مانند كنكور شركت كنند استفاده از مواردی حاوی پروتئین ، ید ، آهن و روی باشد برایشان الزامی است. مشاهده كرده ایم دانش آموزانی كه با كمبود ید مواجه هستند بهره هوشی آنها به مراتب پایین تر از دانش آموزانی است كه چنین مشكلی ندارند .

 

 

 

25 درصد بازده كاری انسان را ناشی از وجود آهن در بدن می داند و اظهار می دارد: دانش آموزانی كه تمركز كافی ندارند و حتی قادر به تشخیص رنگ ها نیستند باید علت را در كمبود آهن جست و جو كنند . در عین حال پرخوری مانع یادگیری می شود و در چنین شرایطی انسان تا 2 ساعت آمادگی لازم برای یادگیری را ندارد. بهترین زمانی كه مغز می تواند غذای كافی به دست آورد ، صبح است. با خوردن صبحانه كه حاوی مواد قندی ، غلات و چربی ها است می توان عملكرد مغز را در طول روز افزایش داد. علم تغذیه به ما می آموزد كه ویتامینB1 موجود در سبوس گندم ، حبوبات ، آجیل ، غلات و گوشت موجب جلوگیری از سردرگمی و گیجی می شود.

 

 


فهرست مطالب
هرم تغذیه چیست
برای تغذیه سالم سه كلمه را باید به خاطر سپرد 
گروه غذایی نانها –  غلات و سیب زمینی – سریالها – برنج
گروه شیر و فرآورده های لبنی ( Milk and dairy food ) 
گروه غذایی گوشتها و جایگزین ها          
چرا این گروه مورد نیاز است ؟
چربی ها
نمک
مایعات غذایی 
چند توصیه
تغذیه و افزایش حافظه
میوه های افزایش دهنده ی هوش و حافظه
تغذیه سالم در محل كار
كم‌خونی ناشی از فقر آهن 
دلایل فقر آهن 
عوامل افزایش دهنده جذب آهن
توصیه‌های كلی زیر را به كار ببندید: