دانلود پاورپوینت مفاهیم و تعاریف کنترل و نظارت جهت رشته مدیریت در قالب 37 اسلاید و با فرمت بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


دانشمندان و نويسندگان علم مديريت ، تعاريف مختلفي از كنترل و نظارت ارائه نموده اند كه هر كدام از زاويه اي به اين مقوله مي نگرند و آن را مورد بررسي قرار مي دهند.

 

 

 

الف) يكي از تعاريف نسبتاً جامعي كه از كنترل و نظارت انجام گرفته است تعريفي است كه استيفن رابينز ارائه كرده است . از نظر ايشان، كنترل عبارت است : از فرايند تحت نظر قرار دادن فعاليت ها، به منظور حصول اطمينان از اين كه آن ها همان گونه كه برنامه ريزي شده اند، انجام مي پذيرند و نيز اصلاح انحرافات قابل ملاحظه و مهم مشاهده شده در طي اين فرايند ميباشد.
ب) از ديگر تعاريف نسبتاً جامع در مورد كنترل، تعريفي است كه رابرت ماكلر ارائه كرده و در آن عناصر و اجزاي اصلي فرايند كنترل را نشان داده است . او معتقد است : كنترل، تلاشي است سيستماتيك و نظام مند به منظور تعيين استانداردهاي عملكرد، براي اهداف برنامه ريزي شده، طراحي سيستم بازخور نمودن اطلاعات، مقايسه عملكرد واقعي با استانداردهاي از پيش تعي ين شده و مشخص كردن اين كه آيا انحرافاتي در طي فرايند وجود دارد يا نه و تعيين ميزان اهميت آن ها و نيز انجام اقدامات اصلاحي جهت حصول اطمينان از اين كه همه منابع سازمان به شيوه اي بسيار موثر و با حداكثر كارايي ممكن در جهت دستيابي به اهداف سازمان مورد استفاده قرار گرفته است.
ج) تعريفي كه آقاي دكتر صادقپور از كنترل ارائه نموده است بدين شكل مي باشد كه كنترل فعاليتي است كه ضمن آن عمليات پيش بيني شده با عمليات انجام شده مقايسه مي شوند و در صورت اختلاف و انحراف بين آنچه بايد باشد و آنچه هست، نسبت به رفع و اصلاح آنها اقدام مي شود

 

 


فهرست مطالب
اصول نظارت و کنترل
مفاهیم و تعاریف کنترل و نظارت
هم چنین در تعریف ناظر یا کنترل کننده چنین گفته اند:
نظارت بعد از سنجش می توان سه حالت را داشته باشد
نظارت و کنترل ساختمان
انواع قرادادها و نوع تنظیم آن
انواع قرادادها
تفاوت قرادادها و مقایسه ی بین آنها